Інгаляції при нежиті

При таких захворюваннях як ГРВІ або грип в лікуванні використовуються інгаляції. Вони допомагають впоратися з різними захворюваннями, які вразили верхні дихальні шляхи. І якщо сама процедура часто інтуїтивно зрозуміла, то підібрати хороший інгалятор буває досить складно.

Зміст статті:

Сфера впливу

Принцип дії пристрою напевно зрозумілий багатьом, інгалятор для дітей від кашлю і нежиті застосовується з тієї причини, що лікарський препарат у цьому випадку проникає глибоко в дихальні шляхи. Такого ефекту неможливо досягти ні полосканнями, ні аерозолями, які продаються в будь-якій аптеці.

 

Крім цього, сучасні інгалятори регулюються в залежності від того, наскільки глибоко повинно проникнути в організм лікарська речовина. Інгалятори дозволяють перетворити препарат у мікрочастинки, чим менше розмір, тим глибше вони проникають. Розмір регулюється від 10 до 1 мікрона. Область впливу в залежності від розміру частинок:

 • 10-8 мк – поширення в порожнині рота;
 • 8-5 мк – вплив на верхні дихальні шляхи, усуває проблеми в носоглотці та гортані;
 • 5-3 мк – вплив на бронхи і трахею;
 • 3-1 мк – потрапляння препарату в бронхіоли;
 • 0,5-2мк – вплив на альвеоли.

Але не варто забувати про те, що хоч впливати подібний апарат може глибоко в дихальних шляхах, він не завжди стає панацеєю. Найчастіше найдрібніші частинки не дають настільки сильного ефекту, щоб справлятися з усіма захворюваннями, що вражають верхні відділи дихальної системи.

З якого віку застосовують інгалятор?

Використання бабусиної методу парової інгаляції буквально неприпустимо для маленьких дітей. З-за цього можуть виникнути опіки не лише дихальних шляхів, але й шкіри.

Небулайзер

Інгалятори, які продаються в аптеці, безпечні для дітей, це пов’язано не тільки з особливостями конструкції, але і з можливістю регулювання потоку частинок лікарських препаратів. Педіатри дозволяють застосовувати інгалятори через пару тижнів після народження, але дотримуючись необхідні правила використання. Іноді їх застосовують не тільки при нежиті у дітей, їх ефективність буде при зниженій швидкості вдиху, такі особливості можуть бути у дітей раннього віку.

Різновиди

Інгалятори для дітей, як і для дорослих, можуть бути кількох видів, кожен з них має свої плюси і недоліки. Тому, що б батьки розуміли, як вибрати інгалятор для дитини, необхідно зіставляти особливості захворювання малюка з технічними характеристиками кожного з видів даного апарату. При необхідності ви зможете придбати необхідний вам інгалятор, види інгаляторів для дітей і дорослих:

 • мембранний (електронно-сітчастий);
 • компресорний;
 • ультразвуковий;
 • паровий.

При виборі одного з них не варто цілком орієнтуватися на відомі бренди, інгалятор купується для лікування, тому найважливіше – результат, який він буде давати в процесі лікування.

Паровий

Цей вид інгалятора найпростіший і, напевно, відомий кожному. До появи новомодних небулайзерів наші бабусі і батьки робили інгаляції з допомогою звичайного пара. Звичайно, з-за того, що зроблений він був із підручних засобів, регулювати розміри частинок було неможливо, але ефект досягався практично відразу. Потрібно було налити окріп у ємність, опустити над ним голову і накрити її рушником так, щоб пара не йшов по сторонах. Для кращого результату у воду додавалися ефірні масла і трави.

Паровий інгалятор

Проблема в тому, що використовувати такий варіант лікування для дітей вкрай небезпечно через можливість ушкодження слизової оболонки дихальної системи. Але ось дещо модернізований паровий інгалятор для дітей дозволяє отримувати той же ефект без страху завдати шкоди маленькій дитині. Сучасні апарати не тільки зручні у використанні та дозволяють не носитися з рушниками і каструльками, але і дають можливість регулювати подачу пари під час процедури. Також є можливість відрегулювати температуру парового хмари. В даний час можна без побоювання придбати такий інгалятор для дітей, в наборі є спеціальні насадки, які підходять і для малюків. Використовується цей інгалятор від нежитю для дітей, а також дозволяє усунути кашель.

На жаль, у нього є і мінуси:

 • не можна використовувати при температурі тіла понад 37,5 оС;
 • якість деяких лікарських препаратів посилюється під впливом температури;
 • складно примусити маленьку дитину дихати теплим повітрям;
 • великі частинки не проникають глибоко;
 • виникає ризик потрапляння інфекції в далекі відділи бронхолегеневої системи.

Ультразвуковий

Цей вид інгаляторів вважається найбільш ефективним. Його принцип полягає в тому, щоб з допомогою ультразвуку перетворювати ліки в своєрідний аерозоль. Прилад компактний і майже безшумний. Ще однією позитивною стороною, якою володіє ультразвуковий інгалятор, є те, що його використовують навіть на природі далеко від дому, адже у комплекті є спеціальний акумулятор. Його можна назвати найкращим інгалятором для дітей, адже лікувати його можна навіть немовлят, які лежать на спині. Мікроскопічні частинки проникають глибоко, що дозволяє досягти максимального ефекту.

Мінуси, які має ця різновид інгаляторів:

 • підходять не всі лікарські препарати, тому що ультразвук деякі з них руйнує;
 • не для всіх ультразвукових інгаляторів допустимі відвари трав або ефірні масла, ці особливості вказуються в інструкції, що додається до апарату;
 • вартість апарату висока, що не дає можливості купувати його кожному покупцеві.

Як частина комплектуючого в набір входять чашечки для лікарських засобів, гелі, їх періодично потрібно додатково купувати. З-за ряду особливостей, його складно назвати універсальним апаратом, який можна завжди використовувати при захворюваннях, що вражають верхні дихальні шляхи.

Компресорний

Найбільш поширений серед усіх інгаляторів. Суть дії полягає в тому, що під дією повітряних потоків лікарський препарат розбивається на частки, які і будуть проникати в дихальну систему. Принцип чимось схожий на ультразвукові інгалятори. З-за того, що в роботі задіюється потік повітря, буде чути шум. Інгалятор для дітей і для дорослих буде відрізнятися за своїми розмірами і вагою.

На відміну від ультразвукового, компресорний не вимагає постійної заміни додаткових аксесуарів, а відповідно це не буде так сильно бити по гаманцю. Єдине, що може знадобитися, це заміна розпилювачів і сполучних трубок, але зазвичай це потрібно через 1-2 роки після початку використання.

Неспроста інгалятор-компресор так популярний у використанні: ряд лікарських препаратів, які можна застосовувати практично не має обмежень. Вони не руйнуються в процесі підготовки до інгаляції і під час здійснення лікувальної процедури. Його досить просто використовувати в домашніх умовах, для цього не потрібна спеціальна підготовка.

Компресійний інгалятор вважається оптимальним як для дитячого організму, так і для організму дорослої людини. Він не має серйозних обмежень, тому педіатри дозволяють використовувати його практично відразу ж після народження. Ще однією позитивною стороною, якою володіє інгалятор компресорний, є його відносно низька ціна. Активізувати вплив на організм можна за допомогою активного дихання, тобто робота буде посилюватися автоматично, при необхідності це здійснюється з допомогою спеціального клапана.

Негативні сторони цього виду інгалятора:

 • шум, який може налякати маленької дитини;
 • не представляється можливим використовувати під час сну малюка;
 • великі розміри апарата, а відповідно і вага.

Мембранний

Цей вид має декілька назв: сітчастий, МЕШ-інгалятор, електронно-сітчастий. Назву отримав від частини конструкції, яка складається із спеціальної мембрани з дрібними отворами, які і дозволяють сформувати аерозоль для інгаляцій. Для цього виду апарату вимагає невелику кількість ліків, що дозволяє ефективно здійснювати лікування і витрачати менше препарату. Мембранний інгалятор дозволяє якісно і ефективно для пацієнта проводити лікування, адже відзначається високий рівень осідання частинок. Апарат вимагає мало електроенергії, може працювати від акумулятора, компактний і легкий, не створює додаткового шуму під час роботи.

Має також і недоліки:

 • вимагає ретельного догляду;
 • необхідна постійна промивка і просушування складових інгалятора;
 • при недотриманні умов експлуатації може швидко вийти з ладу;
 • висока вартість.

Як вибрати?

Один з головних питань, яке відвідує батьків: який інгалятор краще купити для дитини? Вибирати його потрібно не лише орієнтуючись на поради знайомих або, подивившись розкручену рекламу. Сходіть до педіатра і уточніть особливості перебігу хвороби у малюка, також можна відразу порадитися з лікарем на рахунок найбільш підходящого інгалятора.

Комплектуючі для інгалятора

Якщо ви вирішили самостійно заздалегідь його купити і не знаєте, який інгалятор краще, орієнтуйтеся на технічні характеристики. Щоб правильно підібрати інгалятор для ваших дітей подивіться, частинки якого розміру здатний «розбивати» лікарський засіб даний апарат. Вибирати варто той, де показники коливаються в районі 2-7 мікронів. Великі частинки впливають тільки на порожнину рота, а враховуючи, що інгалятор використовується для лікування малюків, частки повинні бути поменше.

Є ряд захворювань, при яких виключаються деякі види інгаляторів. При однакових показниках краще зупинитися на компресорному, але інгалятори для дітей і дорослих відрізняються, як вибрати підходящий для дитини допоможуть його зовнішні характеристики. Але зверніть увагу на те, що він галасливий і може настільки лякати малюка, що лікування нежиті буде практично неможливим. Можна купувати безшумний мембранний інгалятор, але він досить дорогий.

Під час покупки перевірте, щоб до апарату додавалася спеціальна маска з отворами, що дозволяє дитині нормально дихати і в той же час здійснювати процес лікування. Зверніть увагу на термін придатності, а при купівлі уточніть, які деталі, можливо, доведеться міняти.

 

Як лікувати дітей за допомогою інгаляцій?

Перед застосуванням вивчіть інструкцію, деякі моделі мають свої особливості використання. Правильна експлуатація дозволить ефективно лікуватися і продовжити термін служби апарату. У ємність інгалятора необхідно залити змішане з фізрозчином лікарський засіб у співвідношенні 1:1. Для процедури використовується натрій хлорид 0,9%. Не можна замінювати фізрозчин кип’яченою водою. Для однієї процедури буде достатньо 5 мл. Для процедури необхідно купувати спеціальні розчини, а не готувати їх у домашніх умовах, розчиняючи таблетку.

Після цього інгалятор закривається і перетворює препарат в аерозоль. Цей процес триває не більше 20 хвилин. Дихання під час сеансу повинно бути звичайним, щоб не спровокувати кашель.

Необхідно знати, як користуватися інгалятором і вміти за ним доглядати. Після процедури його необхідно вимкнути, всі деталі промити. Обов’язково витерти насухо або просушити феном. Неможливо повністю витратити розчин, поле процедури його залишається 1-1,5 мл

Деякі діти можуть боятися інгаляторів, особливо це стосується гучних апаратів. Для цього можна придбати його у вигляді іграшки. Вони використовуються дітьми в якості нового цікавого предмета, який, напевно, буде цікавити, і в той же час лікувати. Також існують дитячі моделі компресорних інгаляторів, які шумлять набагато менше. У наш час складно знайти альтернативу інгаляціям, але і неправильне їх проведення не дасть бажаних результатів.